General Purpose Safety Glasses
Safety glasses may also include side protection like detachable side protectors (clip-on or slide-on shields). In addition, accommodation must be made for employees who require corrective lenses; protective eyewear must incorporate prescriptive lenses or glasses worn over prescription lenses. If light hazards exist, eye protection should have coated or tinted lenses that reduce the transmission of the specific light spectrum.
Employees must also be trained to use eye protection. Training must be comprehensive and understandable and recur at least annually or more often if needed. Training should include:
- Need for protection
- Compromised protection (improper fit, use, or maintenance)
- Safety eyewear capabilities and limitations
- Appropriate and effective use
- Inspection, donning, and doffing
- Maintenance and storage
- Contraindications for use, including medical signs and symptoms
Options for protective eyewear include:
- Frame materials
- Frame color and style
- Flexibility and adjustability (adjustable temples, nose pads)
- Anti-fog, -static, or another lens treatment
- Lens tint or mirror coatings
- Compatibility with other safety equipment and apparel
- (95)
- (1)
- (78)
- (1)
- (16)
- (34)
- (18)
- (13)
- (629)
- (4)
- (1)
- (1)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (12)
- (2)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (284)
- (2)
- (28)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (9)
- (2)
- (1)
- (4)
- (9)
- (98)
- (2)
- (23)
- (1)
- (1)
- (9)
- (4)
- (2)
- (10)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (167)
- (1)
- (9)
- (18)
- (4)
- (4)
- (5)
- (1)
- (6)
- (3)
- (10)
- (12)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (13)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (33)
- (1)
- (23)
- (118)
- (2)
- (1)
- (22)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (28)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1,287)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (552)
- (20)
- (56)
- (71)
- (1)
- (46)
- (1)
- (131)
- (2)
- (32)
- (3)
- (733)
- (347)
- (30)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (170)
- (10)
- (6)
- (2)
- (4)
- (6)
- (6)
- (135)
- (1)
- (1)
- (444)
- (2)
- (15)
- (14)
- (2)
- (26)
- (74)
- (4)
- (5)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (13)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (43)
- (6)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (52)
- (2)
- (400)
- (3)
- (3)
- (1)
- (10)
- (37)
- (7)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (4)
- (5)
- (2)
Filtered Search Results
MCR Safety™ Law LW3 Foam Lined, Clear AF Lens
Law™ LW3 series clear safety glasses, UV-AF™ anti-fog lens, foam lined safety glasses, soft secure TPR nose piece and temple inserts.
MCR Safety™ Checklite CL1 Gray UV-AF Lens
Checklite™ CL1 series safety glasses with gray lens, UV-AF™ anti-fog coating, excellent orbital seal and fit.
Bollé Safety Contour Safety Glasses
Bollé Safety contour glasses have a lightweight frame with non-slip rubber nose pads and wrap around lenses for excellent side protection.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Color | Bronze |
| Frame Type | Half Frame |
| Height (Metric) | 6.05 cm |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Shape | Rectangular |
| Width (English) | 2.75 in. |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Nylon Rubber |
| Material | Polycarbonate, Nylon |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87+ |
| Width (Metric) | 7 cm |
| Height (English) | 2.38 in. |
Bollé Safety Contour Metal Safety Glasses
Bollé Safety nickel-free contour metal glasses with strong, durable metal frames, rubber-tipped arms with spring hinges, non-conductive and light
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Half Frame |
| Height (Metric) | 6.05 cm |
| Shape | Rectangular |
| Width (English) | 2.75 in. |
| Material | Polycarbonate, Metal, TPE |
| Width (Metric) | 7 cm |
| Frame Color | Gray |
| UV Protection | UVA and UVB |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Stainless Steel, Brass |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87+ |
| Height (English) | 2.38 in. |
| Frame Color | Black |
|---|---|
| Certifications/Compliance (Europe) | EN-166 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Safety Spectacles |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 ,CSA Z94.3-07 |
| Weight (Metric) | 26.3 g |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN-166 |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 |
| Weight (Metric) | 35 g |
MCR Safety™ BearKat BK1 Safety Glasses with Clear Lens
BearKat™ BK1 series safety glasses with clear lens, MAX6™ anti-fog coating, soft non-slip temple material.
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 |
| Weight (Metric) | 32 g |
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Lens Coating | Anti-fog |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87, SEI CAN/CSA Z94.3-15 |
| For Use With (Application) | Eye Safety |
MCR Safety BearKat™ Safety Glasses
MCR Safety™ BearKat™ Safety Glasses feature a single lens design with integral sideshields for an unobstructed view
MCR Safety HellKat 3 Foam Lined MAX6 Lens
HellKat 3 Foam Lined MAX6 Lens gives you all the features you want for a comfortable and stylish option in protective eyewear. This generous lens offers an outstanding orbital seal and prevents hazards from threatening one of your most treasured belongings - your eyesight.
| Frame Color | Clear |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Material | Polycarbonate |
| No. per Pack | 1 Pair |
| For Use With (Application) | Manufacturing |
MCR Safety™ Dominator DM3-MD Clear UV-AF Lens
Dominator™ DM3-MD series - Metal detectable / X-Ray detectable, clear UV-AF™ anti-fog lens, clear frame with blue temples, earplug retaining technology.
Sellstrom™ Guest-Gard™ Glasses
Lightweight, comfortable glasses can be worn over prescription glasses
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gateway Safety Starlite Eyewear
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| No. per Pack | 10/Pk. |
|---|---|
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1+ standard |